Apollon Kimdir?

Apollon, müzik, şiir, tüm sanat, güneş ve ateş tanrısı olarak bilinen mitolojik tanrılardan biridir. Diğer şeylerin yanında daha göze çarpan bir özelliğe sahip olan Apollon'un gelecek hakkında bilen bir rolü var. Bu kehaneti aktaracak güce ve geleceği diğer insanlara tanıma yeteneğine sahiptir.

Apollo, Artemis'in ikizidir ve Zeus ve Leto'nun oğludur. Roma mitolojisinde Apollo olarak bilinmesine rağmen, adı aslında Yunan mitolojisinde Apollo olarak adlandırılmaktadır. Apollo'yu tasvir ederken, altın bir lirle tasvir edilir ve heykeltraşlanır. Lir, Apollo ile entegre mitolojik bir araçtır. Apollo çalma lirinin yanı sıra, gümüş bir yayla en uzak noktadaki okları vurarak "ok tanrısı" olarak da bilinir. Apollon insanlara tıp pratiği yapmayı öğretti. Karakterinin bir özelliği olan dürüstlüğü sayesinde “gerçeğin ve ışığın tanrısı” olarak da tanımlanıyor. Apollon'un kutsal hayvanları yunuslar, kuğular, şahinler ve kargalardır; kutsal ağaç defne. Ayrıca “Vulturus” lakabı, Latince yırtıcı kuşlar için kullanılan bir kelimeden gelir.

Apollo'nun okları güneş ışınlarında hem hasta hem de iyileştirici özelliklere sahiptir. Apollo'nun ana başlığı olan "güneş tanrısı" unvanı olmasına rağmen, bu özelliğin ilk ortaya çıktığı tarih olduğu bilinmemektedir. Çünkü aslında Yunan mitolojisinde güneş tanrısı helios. Apollo ve Artemis'in ay ve güneş ile özdeşleşmesi çoğunlukla Roma dönemine rastlar. Mitolojik kaynaklarda Apollon “Likya” adını da alır. Likya unvanının kökeni, Luvi dilinde olan ve ışığın anlamını karşılayan “lyk” kelimesinden gelir. Zamanla Latince “lüks” oldu. Bazı kaynaklarda Apollon adı, Etrüsk dilinde ilahi bir kavramı tanımlamak için kullanılan Aplu, Apulu veya Aplum gibi kelimelerden gelir.

 Apollo'nun başardığı eserler Yunan mitolojisinde;

Daphne, kutsal perisi olan Apollo nehrinin kızı olan defnenin temelidir. Apollo, Daphne'ye hayran kalır ve ona olan sevgisini besler. Ancak Daphne Apollo'dan kaçar çünkü bakire kalmaya zorlanır. Artemis'ten Apollo'dan kaçmak için yardım ister. Artemis onu bir defne ağacına dönüştürür.
Apollo, çok güçlü ve önemli bir varlık olan Python ejderhasını bir mağarada öldürdü.
Apollon'un karısı Koronis, Apollo'yu aldattığında, karısını karısı Artemis'i sadakatsizliği nedeniyle hapse mahkum etti.

Karısının cezalandırılması nedeniyle Apollon, at adamı Cheiron'a oğlu Asclepius'u büyütmesi için verdi.

Apollo, Delfe'ye gömüldüğü Zagreus'un kemiklerini Zeus'un emriyle gömdüğü yerden aldı ve sonra kemiklerini tekrar gömdü ve dünyanın merkezine gömdü.
Apollo, Hermes'e altın, sihirli bir değnek verir. Hermes, aldığı bu asayla ateş edebileceği için habercilerin ve habercilerin efendisi oldu.

Üç köşeli ağabeyi sayesinde Apollon gökyüzüne bir yunus aldı ve onu bir takımyıldız yaptı.
Apollo, tasvir edildiği liri Orpheus adlı küçük bir çocuğa verdi.
Orion'lu ikiz Artemis'e karşı çıktı ve onu engelledi.
Apollo'nun en büyük öfkesinden biri, Niobe'yi kardeşi Artemis ile kibir nedeniyle cezalandırmasıdır.

Lütfen Yorum Yapmadan Önce bir dakikanızı ayırarak Yorum Politikası sayfamızı ziyaret ediniz.
EmoticonEmoticon