Dövme Alerjisi Hakkında Her Şey - Kalıcı ve Geçici Dövme Alerjisi

Geçici dövme alerjisi

Belirtileri

Belirtiler bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Aşağıdaki belirtiler en yaygın olanlarıdır.
 • En geç 6-7 saat sonra karşı konulmaz bir kaşınma hissi
 • En geç 2 gün sonra dövme yapılan bölgede kızarıklık ve kabarıklık
 • Dövmenin solmaya başlaması, bölgede su toplanması.
 • Aynı bölgede Arı ya da sivrisinek ısırığı gibi şişkinlik
 • Aynı bölgede sertleşme ve sıkılık
 • Yoğun kaşıma sonucu gerçekleşen tahriş ve iltihap

İlk müdahale

ilk müdahale kaşıntının ilk evresidir ve deriniz soyulmadan önceki işlemdir.

Yaranız açıksa ve su toplamışsa hiç bir şekilde müdahale etmeden tıbbi yardım almalısınız. 

1-Sünger ve Sabun

Temiz ve yeni bir sünger, sabun ve ılık su yardımı ile alerji bölgenizi ovalayın. Buna bir kaç gün devam ederseniz dövmeniz yavaş yavaş çıkacaktır. (Biraz çamaşır suyu(klorat) süreci hızlandırır fakat çamaşır suyuna karşı hassasiyetiniz varsa bunu yapmayın!) (Yaranız açıksa ve su toplamışsa bunu yapmayın!)  

Dövmeniz tamamen yok olana kadar alerjiniz ve kaşıntınız bitmez.

2-Vicks Krem

Çoğumuzun evinde bir köşede unuttuğu vicks kremin alerjenleri uzaklaştırdığını biliyor musunuz?
Vicks kremin kullanım Amacı tamamen farklı olsa da  denemenizde fayda var. 

Bir miktar Vicks kremi doğrudan alerji olan bölgenize yedirerek sürün. Kaşıntınızı büyük oranda azaltacaktır. Bunu gün içinde bir kaç kere tekrarlayın.  (Yaranız açıksa ve su toplamışsa bunu yapmayın.)  


vicks-alerjiye-iyi-gelir


 • Erken davranmazsanız,  kaşıdığınız bölgeye tırnak aranızdaki bakteriler bulaşacaktır ve iltihap yapacaktır.(Ne kadar temiz olursanız olun, zararlı bakteriler her zaman var)
 • Eczaneden Vicks krem alın ve kaşınan bölgeye sürün.
 • Aşırı kabarma ve su toplama gibi durumlarda acil tıbbi müdahale alın.
 • Bir daha asla kına ile geçici dövme yaptırmayın.

Geçici dövme alerjisi  tüm alerjiler gibi genetik bir durumdur ve  kalıcı bir tedavisi yoktur.  

Alerji  sadece geçici olarak tedavi edilir ve tetikleyici dış faktörlerle temas etmeniz halinde tekrar alerji olursunuz, bu sizin kaderiniz; 


Vücudunuz tanımlayamadığı maddeye tepki gösteriyor.

Şayet Saç boyasına alerjiniz varsa, kına ve "kına taşı" dediğimiz kimyasal bileşime de  benzer tepkiyi gösterirsiniz. 

Genellikle hafif vakaları evde tedavi edebilirsiniz. Ancak semptomlarınız devam ederse - veya başlangıçtan daha şiddetli ise - teşhis ve tedavi için bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına gitmeniz gerekir.

Dövmenizin kalıcılığı için parafenilendiamin maddesi içeren "kına taşı" kullanılıyor. 
Kına taşında ve neredeyse tüm saç boyalarında kullanılan" PPD (parafenilendiamin)"  maddesi alerjiye sebep olan esas maddedir. Bu madde piyasada saç boyası olarak satılan kınaların içine de eklenen bir maddedir. Ekstradan kına taşı koymasanız bile alerji olursunuz

Parafenilendimane kalıcılık ve canlılık sağlar. Bu madde kullanılmazsa dövmeniz -veya saç boyanız- aynı gün solmaya başlar ve kesinlikle memnun kalmazsınız.

Saç boyası ne alaka?


Saç boyasında bulunan "parafenilendiamin" maddesi,  geçici dövme sektöründe de kullanılmaktadır ve tamamen yasaldır. 

Saç boyasının yasaklandığı şimdiye kadar  hiç bir ülkede görülmemiştir. Yasaklansa bile -üretimi zor olmadığından- kara borsada kontrolsüz şekilde üretilmeye devam edilecektir.

Dövme alerjisi  diğer alerjiler gibi bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Aşağıdaki örnek ciddi bir vakadır ve tıbbi yardım almanız gerekir. Dövme mürekkebindeki ham maddenin çok fazla ve orantısız kullanılması alerjinin şiddetini arttırabilir.Alerjik reaksiyon
Geçici dövme alerjisi


Sorumluluk reddi 

Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim amaçlıdır ve bir sağlık uzmanının görüşü olmadan teşhis veya tedaviye rehberlik amacıyla kullanılmamalıdır. Sağlığından endişe duyan herhangi bir okuyucu, tavsiye için bir doktora başvurmalıdır.


İstediğiniz ilacı için, istediğiniz kremi sürün. Bir daha dövme yaptırırsanız tekrar alerji olma olasılığınız %100.

Her dövme yaptırdığınızda alerji  olacaksınız, üstelik her seferinde daha yoğun şekilde. Bunun önüne geçemezsiniz. Kalıcı bir tedavisi olmasa da günü kurtarıcı haplarla kaşıntıyı giderebilirsiniz fakat bu haplar uyku ilaçlarından daha ağır yan etki gösterir. 

ALERJİ OLAN BÖLGENİZİ KAŞIMAYIN! 

Aşırı kaşıma sonucu bölgede İz Kalabilir ve ölene kadar kalıcılığı devam eder.
(Endişelenmeyin! Bu izin oluşması için, dövmenizi en az 24 saat boyunca kan revan içinde kaşımanız gerekir:)
Sizin Alerji olmanız sanatçının hijyensiz olduğu anlamına gelmez. Geçici dövme sulu boya çalışması gibidir ve ciddi bir hijyen istemez.  Bu alerji, Sizin vücudunuzun savunma sisteminden kaynaklanıyor. Tamamen genetiktir. 

Müşterilerimin sadece %5'i alerji oluyor.

Ayrıca saç boyasından da alerji olma olasılığınız yüksektir. Özellikle kan grubu benim gibi (0RH-) olanlar her zaman alerji olacaktır. 


Alerji olan bölgeyi Asla kaşımamanız gerekiyor, fakat bu tatlı kaşıntının önüne geçilmediğini de çok iyi biliyorum. Bu sebeple kendi keşfetmiş olduğum bir yöntem olan VİCKS kremi tavsiye ediyorum. 

Vicks  kremi kaşınan bölgeye doğrudan yedirerek sürerseniz 10 DK içinde kaşıntınız geçecektir. Bunu gün içinde bir kaç kez tekrarlayın ve dövmeniz geçene kadar bu kremi sürün. Ve bir daha asla kına dövmesi yaptırmayın.

Alerjiniz varsa kına ile geçici dövmeden  uzak durun. İlla ki yaptırmak isterseniz airbrush dövmesi yaptırabilirsiniz. 

Ben 13 senedir bu sanatı yapıyorum.  Benim de kınaya ve özellikle kına taşına alerjim var. Bu sebeple eldivenle çalışıyorum. Ama ne yaparsam yapayım, müşteri yoğun olduğunda ister istemez bulaşıyor.


Geçici dövmeye alerjisi olanlar kalıcı dövmeden alerji olmaz. Kalıcı dövme yaptırabilirsiniz fakat kalıcı dövme de bazı durumlarda alerji yapabilir. Kalıcı dövme deri altına yapıldığı için daha risklidir ve tıbbi müdahale gerekebilir.

Kalıcı Dövme Alerjisi


Dövme Alerjisi Nasıl Belirlenir ve Tedavi Edilir


Düşünülmesi gereken şeyler

Dövme yaptırdıktan sonra tahriş veya şişlik normaldir. Ancak dövme alerjileri basit tahrişin ötesine geçer - cilt şişebilir, kaşınabilir ve irin sızabilir.

Alerjik reaksiyonların çoğu belirli mürekkeplere bağlıdır. Bu aşırı duyarlılık sıklıkla kontakt dermatit veya ışığa duyarlılık olarak ortaya çıkar .

Genellikle hafif vakaları evde tedavi edebilirsiniz. Ancak semptomlarınız devam ederse - veya başlangıçtan daha şiddetli ise - teşhis ve tedavi için bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına gitmeniz gerekir.

Hangi semptomlara dikkat edeceğinizi, alerji ve enfeksiyon arasındaki farkı nasıl anlayacağınızı, tedavi seçeneklerinizi ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Alerjik reaksiyon nasıl belirlenir


Alerji belirtileri ciddiyetine göre değişir. Bazıları sadece cilt derinliğindedir ve birkaç gün içinde çözülür.

Hafif alerjik reaksiyonlar aşağıdakilere neden olabilir:
 • kaşıntı
 • döküntüler
 • kızarıklık veya tahriş
 • cilt pullanması
 • dövme mürekkebi etrafında şişme veya sıvı birikmesi
 • dövme etrafında pullu cilt
 • nodüller
Daha şiddetli reaksiyonlar tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bunlardan en az birini yaşarsanız bir doktora veya sağlık uzmanına başvurun:

 • yoğun kaşıntı veya dövme etrafında yanma
 • dövmeden sızan irin veya sıvı
 • sertleşen deri ve kaşıntı
 • titreme veya sıcak basması
 • ateş

Alerji ve enfeksiyon arasındaki fark nedir?


Semptomlar genellikle benzer olsa da, ikisi arasında ayrım yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç önemli fark vardır.


ALERJİK REAKSİYON ÖRNEĞİDövmelere alerjik reaksiyonlar genellikle mürekkebe, özellikle kırmızı mürekkebe aşırı duyarlılıktan kaynaklanır. Görüntü kaynağı: © Waikato İlçe Sağlık Kurulu

Bu belirtiler sadece dövmenizin yakınındaki cildi etkiler. Lokalize kaşıntı, yanma, şişme ve kızarıklık ile kendini gösterir.

Mürekkep suçlanacaksa, belirtileriniz sadece rahatsız edici pigmentin etrafında görünecektir. Kırmızı mürekkep en yaygın alerjendir.

Genellikle belirtileriniz birkaç gün sürer. Bazı durumlarda, semptomlar tamamen kaybolmadan önce birkaç hafta sürebilir. 

Enfeksiyon ÖrneğiBir dövme enfekte olabilir. Enfeksiyon belirtileri arasında şişme, dövme bölgesinin ötesinde kızarıklık, aşırı ağrı ve dövme bölgesinde olası irin bulunur. Görüntü kaynağı: Fotoğraf: Tom Fogg / flickr.com/photos/soapbeard/3000401156

Enfeksiyon ayrıca kızarıklık, tahriş ve kaşıntıya neden olabilir, ancak bu semptomlar genellikle dövmeli alanın ötesine kadar uzanır.

Ateş veya titreme gibi tüm vücudunuzu etkileyenlere ek olarak yüzey semptomları olabilir.

Enfeksiyon belirtileri de birkaç günden bir haftaya kadar veya daha uzun süre devam eder.

Tüm dövme alerjileri aynı değildir. Tepkiniz bir bağışıklık sistemi tepkisi, bir cilt durumu veya ışığa veya diğer alerjenlere aşırı maruz kalmaktan kaynaklanabilir.
Akut inflamatuar alerjik reaksiyon

Alerjik reaksiyona girmek için mürekkebe veya diğer malzemelere karşı alerjiniz olması gerekmez. Bazen sürecin kendisi cildinizi tahriş edebilir.

Birçok kişi dövme yaptırdıktan sonra hafif kızarıklık, şişme ve kaşıntı yaşar. Bu semptomlar tipik olarak birkaç hafta içinde geçer.

Işık


Belirli mürekkeplerdeki bileşenler güneş ışığı veya diğer parlak ışıklarla reaksiyona girebilir. Bu şişlik, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

Sarı, siyah, kırmızı ve mavi mürekkepler en yaygın suçlulardır.

DermatitMürekkebin kendisine alerjiniz varsa, kontakt dermatit belirtileri geliştirebilirsiniz. Buna şişme, kaşıntı ve dökülme dahildir.

Kontakt dermatit genellikle kırmızı mürekkeplerle ilişkilidir.

granülomlarBazı mürekkep bileşenlerinin granülomlara veya kırmızı yumrulara neden olduğu bilinmektedir. Bu bileşenler şunları içerir: 

 • cıva tuzları
 • Demir oksitler
 • kobalt klorür
 • manganez


Genel olarak, en yaygın olarak kırmızı mürekkeplere bağlıdırlar.

Likenoid alerjik reaksiyon


Likenoid reaksiyon, mürekkebin enjekte edildiği yerde küçük, renksiz şişlikler göründüğünde gerçekleşir. Kırmızı mürekkeplerde en yaygın olanıdır.

Bu yumrular genellikle tahriş edici veya kaşıntılı değildir, ancak mürekkebin enjekte edildiği alanın ötesinde görünebilirler.

Psödolenfomatoz alerjik reaksiyon


Dövmenizi aldıktan sonra belirtileriniz hemen ortaya çıkmazsa, psödofomatöz bir reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Genellikle kırmızı mürekkeplere yanıt verir.

Bu durumlarda, döküntü, kırmızı cilt büyümeleri veya diğer tahrişler Birkaç ayGüvenilir Kaynak sonrasında belki de bir kaç sene sonra başlar.

Dövmeye alerjik reaksiyona neden olan nedir?


Dövme alerjilerine genellikle dövme mürekkeplerindeki pigmentler, boyalar veya metalik maddeler gibi bileşenler neden olur.

Bazı mürekkepler artık araba boyası ve ticari baskıda kullanılan aynı bileşenlerden yapılmış boyalar içermektedir. Vücudunuz bu mürekkebi yabancı bir istilacıymış gibi çıkarmaya çalışırken, bağışıklık tepkisini uyarabilir.

Dövme mürekkebi devletler tarafından denetime tabi tutulmamaktadır, bu nedenle mürekkebinizde ne olduğunu her zaman tam olarak bilemezsiniz.

Dövme sanatçınızdan, reaksiyona neden olabilecek veya potansiyel olarak zararlı olduğu belgelenen malzemeleri aramak için kullandıkları mürekkeplere bakmayı istemek en iyisidir.

Alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bazı bileşenler şunlardır: 


 • alüminyum
 • aminoazobenzene
 • kızılağaç
 • kadmiyum sülfür
 • karbon (“Hindistan mürekkebi” olarak da bilinir)
 • kromik oksit
 • kobalt alüminat
 • kobalt klorür
 • demir hidrat
 • demir oksit
 • Demir oksit
 • kurşun kromat
 • manganez
 • cıva sülfür
 • ftalosiyanin boyaları
 • sandal ağacı
 • titanyum oksit
 • çinko oksit

Dövme sanatçınızı veya doktorunuzu ne zaman görmelisiniz


Herhangi bir şişme, sızıntı veya diğer tahriş belirtilerini fark ettiniz mi? Sanatçınıza neler yaşadığınızı bildirmek için dövme dükkanınıza uğrayın.

Sanatçınıza kullandıkları mürekkepleri ve mürekkebi enjekte etmek için izledikleri işlemleri de sormalısınız. Bu ayrıntılar, bir doktorun veya sağlık uzmanının reaksiyona tam olarak neyin neden olduğunu ve nasıl en iyi şekilde tedavi edileceğini belirlemesine yardımcı olacaktır.

Bu bilgileri aldıktan sonra hemen bir doktora görünün. Yakın zamanda bir dövmeniz olduğunu bildirin ve belirtilerinizi anlatın. Dövme sanatçınızdan aldığınız bilgileri aktardığınızdan emin olun.

Tedavi seçenekleri


Semptomlarınız hafifse, rahatlamak için reçetesiz (OTC) ilaçlar kullanabilirsiniz.

Difenhidramin ( Benadryl ) gibi OTC antihistaminikler genel semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Hidrokortizon veya triamsinolon krem ​​(Cinolar) gibi topikal merhemler, lokal inflamasyonu ve diğer tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.

OTC yöntemleri işe yaramıyorsa, sağlık uzmanınız belirtilerinizi hafifletmek için antihistamin veya başka bir ilaç reçete edebilir.

Sildirmem gerekiyor mu?Dövmenin sildirilmesi genellikle gerekli değildir. Etkilenen bölgeye dikkat ederseniz, semptomlarınız birkaç gün sonra bir iz bırakmadan kaybolur.

Ağır vakalarda, tedavi edilmeyen alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonlar mürekkebi bozabilir ve dövme bozulabilir.

Alerjik reaksiyonunuzun nedenini belirlemek, daha sonra ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Sanatçı, lekeleri gizlemek için rötuş yapabilir.

Cildiniz ilave mürekkebe dayanamıyorsa ve sanatı olduğu gibi bırakmak istemiyorsanız, sildirmek bir seçenek olabilir . Seçeneklerinizi görüşmek için bir doktora veya sağlık uzmanına danışın.

Gelecekteki alerjik reaksiyon riskinizi en aza indirme


Hazırlanmanın en iyi yolu, diğer alerjenlere tepkiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve potansiyel dövme sanatçınızı araştırmaktır.

İlk olarak, herhangi bir dövme yaptırmaya karar vermeden önce aşağıdakileri dikkate alın: 

Yaygın alerjiniz olup olmadığını öğrenin. Yapabiliyorsanız, bir alerjist ile randevu alın ve önceki alerjik reaksiyonlarınızdan bahsedin. İlgili alerjenleri test edebilir ve kaçınmak için diğer bileşenleri veya tetikleyicileri tanımlamanıza yardımcı olabilirler. 

Altta yatan cilt rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenin. Sedef hastalığı ve egzama gibi bazı durumlar sizi olumsuz reaksiyonlara daha yatkın hale getirebilir. 

Hastaysanız veya bağışıklık sisteminiz zayıflamışsa dövme yaptırmayın. Zayıf bir bağışıklık sistemi sizi alerjik reaksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Ardından, saygın bir sanatçı ve dükkan seçtiğinizden emin olun. Dövme yaptırmadan önce aşağıdaki kontrol listesini gözden geçirin: 

Dükkanın lisansı var mı? Lisanslı dövme atölyeleri düzenli olarak sağlık ve güvenlik ihlallerine karşı denetlenmektedir. 

Dükkanın iyi bir ünü var mı? Online incelemelere göz atın veya dövmesi olan arkadaşlarınıza sorun. Bir tanesine karar vermeden önce birkaç mağazayı ziyaret edin. 

Mağaza güvenli mürekkep kullanıyor mu? Dövme sanatçınıza kullandıkları mürekkepleri sorun. Daha önce alerjik reaksiyonlardan bahsettiğinizden emin olun. 

Sanatçı hijyen kurallarına uyuyor mu? Sanatçı, randevunuz sırasında kullanmak için yeni, sterilize edilmiş iğneler ayarlamadan önce yeni bir çift eldiven giymelidir. 

Sorumluluk reddi 

Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim amaçlıdır ve bir sağlık uzmanının görüşü olmadan teşhis veya tedaviye rehberlik amacıyla kullanılmamalıdır. Sağlığından endişe duyan herhangi bir okuyucu, tavsiye için bir doktora başvurmalıdır.


1 Comments

Lütfen Yorum Yapmadan Önce bir dakikanızı ayırarak Yorum Politikası sayfamızı ziyaret ediniz.
EmoticonEmoticon