Xbox Series X Özellikleri ve Fiyatı - Microsoft'un şimdiye kadarki en iyi Oyun konsolu

Xbox Series X 
Xbox-Series-X-Özellikleri-Fiyatı-kac-tl


Xbox Series X,  Microsoft'un bugüne kadar üretilen en iyi oyun konsolu olduğunu iddia ettiği, yeni nesil oyun konsolu. Xbox Series X konsolu süper hızlı, şaşırtıcı derecede sessiz ve daha önce yalnızca oyun bilgisayarlarında gördüğümüz performansa sahip.

Bununla birlikte  X, 500 $ dolara satılacak. Ülkemizdeki satış fiyatı  7,499 TL' olarak belirlendi. Bu sebeple  ülkemizden talep az olacaktır. Bu cihaz, yalnızca teknik olarak etkileyici olmakla kalmayıp, oyunlarda önemli ölçüde azaltılmış yüklenme süreleri ve önemli ölçüde iyileştirilmiş görsellik , aynı zamanda oyun deneyiminizi daha zevkli hale getirmek için çok sayıda özellik kullanan bir konsoldur.

Microsoft'un Xbox Game Pass hizmeti ile birleştiğinde, Xbox Series X, hesaba katılması gereken bir güç olacak gibi görünüyor.Xbox Series X tasarımı, bir oyun bilgisayarını daha çok anımsatan dik kule tasarımını  yatay olarak da yerleştirebilirsiniz.

15,1 x 15 x 30,1 cm ölçülerinde ve 4,45 kg ağırlığındaki uzun, kübik şekilli konsol, üstteki girintili soğutma deliklerinin içindeki yeşil bir renk tonundan ayrı olarak mat siyahtır. 

Xbox Series-Özellikleri-Fiyatı


Konsolun yüzü, sol üst tarafta bir Xbox güç düğmesi, sol alt köşede bir disk sürücüsü (ve çıkarma düğmesi) ve sağ altta bir eşleme düğmesi ve USB 3.2 bağlantı noktasıyla oldukça basittir. Konsolun arkasında bazı soğutma deliklerinin yanı sıra bir HDMI 2.1 çıkış bağlantı noktası, iki USB 3.2 bağlantı noktası, bir ağ bağlantı noktası, bir depolama genişletme yuvası ve bir güç girişi bağlantı noktası vardır.

Xbox-Series-X-ozellikleri-ve-Fiyati

Konsolun yanları boştur, sol tarafın köşesinde bir Xbox logosu ve sağ taraftaki bazı kauçuk düğmeler hariç - bu, konsolun yatay olarak oturmasını sağlar. Konsolun alt kısmında, biraz daha fazla soğutma deliği bulunan, biraz yükseltilmiş disk şeklinde bir ayaklık vardır. Daha sonra, belirtildiği gibi, konsolun üst kısmı tamamen soğutma deliklerinden oluşur.Konsolun kendisi minimalist görünüyor. Ağırlığına ve oldukça büyük boyutuna rağmen, X Serisinin simetrik tasarımı, ölçümlerinin önerdiğinden çok daha küçük göründüğü anlamına gelir. Yatay veya dikey olarak yerleştirildiğinde raf ünitesine (39cm x 39cm) kolaylıkla yerleştirildiğini gördük. 

Xbox Series X Özellikleri


Xbox-Series-X-teknik-ozellikleri


Xbox Series X'in büyük bir avantajı, beklenmedik bir şekilde sessiz olması. Gerçekten hız isteyen oyunları çalıştırırken havalanacakmış gibi dönen konsollara neredeyse alıştık. Ancak Xbox Series X, gerçekten oynamaktan zevk aldığımız en sessiz Xbox. 
Ana ekrandayken, konsol yaklaşık 30dB ses çıkarır - bu bir fısıltının ses seviyesine eşittir- ve bu, gerçekten oyun yüklenip oynamaya başladığınızda çok az değişir. Sea of ​​Thieves, No Man's Sky ve PlayerUnknown's Battlegrounds oynarken, desibellerin hiçbir zaman 33 dB'yi aşmadığını gördük.

Bununla birlikte, daha büyük bir güncelleme yüklerken, 45dB'ye kadar ses seviyelerini kaydedebildik, bu da kabaca bir yazıcı çalışırkenki kadar gürültülü. O zaman bile, bu çok yüksek değil ve aslında bir oyun oynamanın sesine zar zor kaydediliyor. Şimdiye kadar örneklediğimiz yeni nesil oyunları oynarken de durum böyledir (Dirt 5 ve Yakuza: Like a Dragon).
Ancak bu sessizlikle hala biraz ısı geliyor. Xbox Series X, ısı emisyonu söz konusu olduğunda Xbox One X ile aynı seviyededir; ısı, üstteki soğutma deliklerinden dağıtılır ve bu yüzden geniş bir alanda bırakılmasını tavsiye ederiz. Konsolun kendisi de kızışıyor, ancak bunun daha yoğun yeni nesil oyunlar çalıştırırken performansı etkilediğini görmedik.

Yine de, bunun Xbox Series X'in daha iyi ısı kontrolü sağlayabilecek son bir sürümü olmadığını tekrar belirtmekte fayda var.

Xbox Series X tasarımı, sevebileceğiniz ya da nefret edebileceğiniz bir şeydir - ancak geçmişteki düşük profilli Xbox'lardan daha hoş.  Şık, modern ve bir yetişkinlerin bile gerçekten sahip olmak isteyeceği bir şeye benziyor. Düz ama kompakt One S ve One X modellerinden güzel bir evrim. Yine de mat siyah tasarım, konsolun kirlenmese de kolayca aşındığı ve çizildiği anlamına geliyor.Xbox Series X'in harici tasarımı öncekilerden önemli ölçüde uzaklaşırken, konsolun kullanıcı arayüzü ve kontrol paneli daha ince değişikliklere uğradı.

Xbox Series X kontrol paneli, Xbox One'ınki ile hemen hemen aynıdır. Bunun ana nedeni, Microsoft'un, kullanıcı deneyimini daha modern hale getirmek ve onu Xbox Series X ile birleştirmek için Ağustos ayında Xbox One için etli bir güncelleme yayınlamasıdır.

Bu, Series X kullanıcı arayüzünün hala özelleştirilebilir pinlerle döşenmiş bir düzene sahip olduğu anlamına gelir, böylece ana ekranınızda ilk olarak hangi oyunları ve uygulamaları görmek istediğinizi seçebilir ve Xbox aracılığıyla oyunlara, uygulamalara, grup sohbetine ve diğer özelliklere kolay erişim sağlayabilirsiniz. denetleyicinizdeki düğmeye basın. Oldukça akıcı bir kullanıcı arayüzü ve çok sayıda özelleştirme seçeneği ve kolay gezinme sağlar.Xbox Series X OYUNLARI

 • Madden 21
 • Dying Light 2
 • Battlefield 6
 • Rainbow Six Quarantine
 • Watch Dogs Legion
 • The ascent
 • Far Cry 6
 • Battlefield 6
 • Doom
 • Halo Infinite
 • Cyberpunk 2077
 • FIFA 21
 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Fable 4
 • Forza Motorsport
 • Avowed
 • Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2
 • Dirt 5
 • Scorn
 • Yakuza: Like a Dragon
 • The Medium
 • S.T.A.L.K.E.R. 2
 • Outsiders
 • Hitman III
 • Call of the Sea
 • Destiny 2: Beyond Light
 • Pragmata


Özelleştirme, Series X UX'in merkezinde yer alıyor. Microsoft, oyunlarınız ve uygulamalarınızda dolaşabilmenin yanı sıra, profil sayfanız için temalı bir arka plan görevi gören yeni profil temalarının eklenmesiyle oyuncuların kendilerini biraz daha fazla ifade etmelerine de izin veriyor.

Sadece bu değil, oyuncular artık dinamik temalı arka planlar kullanabilirler, bu da Xbox One'ın statik teklifinden sıkılanlar için daha kişiselleştirilmiş bir ana ekran seçeneği sunar.

Xbox Series X, 3,8 GHz'de çalışan sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 işlemcisini, 12 TFLOP işlem gücü sağlayan özel bir RDNA 2 AMD GPU'su, 16 GB GDDR6 belleği ve 1 TB Özel NVME SSD'yi sağllayan mutlak bir güç merkezidir. Peki bu gerçek dünya performansı açısından ne anlama geliyor?

Başlangıç ​​olarak, X Serisi bu SSD sayesinde süper hızlı. Xbox Series X'in, Xbox One S'deki aynı oyunlara kıyasla oyunlar için yükleme süresini saniyelerce kısalttığını gördük. Xbox Series X her zaman daha hızlı yüklendi - bazı durumlarda birkaç saniye ve  yükü neredeyse yarıya indirdi.

Bu yükleme sürelerinin ne kadar hızlı olduğu konusunda size bir fikir vermek için, hem Xbox One S hem de Xbox Series X'teki aynı oyunlar için menü ekranındaki 'Devam' düğmesinden bir oyuna yüklenmenin ne kadar sürdüğünü zamanladık.

Two Point Hospital için, Xbox One S'deki dokuz saniyeye kıyasla, Xbox Series X'teki 'devam' düğmesine bastıktan sonra haritaya yüklenmesi altı saniye sürdü. Haritadan Duckworth-Upon-Bilge seviyesine daha fazla yükleme yapmak için ekran Xbox Series X'te 15,8 saniye, Xbox One S'de ise 37,26 saniye sürdü - bu, sürenin yarısından daha az.


Aşağıda test ettiğimiz oyunlardan bazıları için yükleme sürelerine göz atabilirsiniz:

 • Two Point Hospital: Xbox One S'de 9 saniye, Series X'te 6 saniye
 • Fable Anniversary: Xbox One S'de 32,97 saniye, Series X'te 21,62 saniye
 • Alan Wake: Xbox One S'de 7,95 saniye, Series X'te 4,49 saniye
 • Ori and the Blind Forest: Xbox One S'de 4,47 saniye, Series X'te 4 saniye
 • Bir Plague Tale: Xbox One S'de 66 saniye, Series X'te 53 saniye
 • Sea of ​​Thieves: Xbox One S'de 100 saniye, Series X'te 35 saniyeBazı başlıklar daha hızlı yükleme sürelerinden diğerlerinden daha fazla yararlanırken, birkaç saniye bile tasarruf edilebilir. Ori gibi oyunlar yine de oldukça hızlı yüklenir ve bu nedenle fark daha az fark edilirken, bu daha kısa yükleme sürelerinin kesinlikle kabul edildiği Fable gibi oyunlarda.

Oyunlar Xbox Series X'te yalnızca daha hızlı yüklenmiyor, aynı zamanda daha iyi görünüyorlar; Microsoft, 60 fps'de 4k ve 120 fps'ye kadar bir performans hedefini hedefliyor.


Series X oyun deneyimini amaçlandığı gibi deneyimleyebildiğimizden emin olmak için konsolu 55 inçlik Samsung Q80T QLED 4K HDR Smart TV'ye bağladık . TV'nin oyun modunun etkinleştirildiğinden emin olduk ve Xbox'ın TV ayarlarını, yalnızca Samsung'un buradaki gibi HDMI 2.1 uyumlu bir ekranda elde edilebilen ve mümkün olan en iyi görsel deneyimi sağlamak için önerilen 4K UHD ve 120 fps'ye izin verecek şekilde yapılandırdık. .

Xbox One Series X gibi oyunlar için HDR kalibrasyonuna izin verir. Herhangi bir oyun oynamadan önce bunu ayarlamanızı tavsiye ederiz çünkü kontrast dengesinin yerinde olmasını sağlayarak size mümkün olan en iyi görselleri sunar.Bu ayarlar etkinleştirildiğinde, oyunların Seri X'te hemen daha iyi göründüğünü gördük - Microsoft'un bu oyunlara yerel HDR uyguladığı düşünüldüğünde bu özellikle şaşırtıcı değil. Önizlememiz sırasında, öncelikle Xbox Series X'in sunduğu performans artışının en iyi göstergesi olan geriye dönük uyumlu oyunlara erişimimiz oldu.

Bu performans artışının Xbox Series X Optimize Edilmiş oyunları nasıl iyileştirdiği konusunda ayrıntılara girerken, geriye dönük uyumlu oyunlarda görsel yükseltmeyi açıkça görebildiğimizi gördük - Xbox One S ve Series X sürümlerini birlikte test ediyoruz. Örneğin Sea of ​​Thieves, Xbox One S'ye kıyasla Series X'te daha parlak, daha keskin ve çok daha fazla ayrıntıyla görünüyordu. Bunu A Plague's Tale, Alan Wake ve Fable Anniversary gibi örneklerde de gördük.


Xbox Series X Oyun koluXbox Series X Oyun Kumandası, daha ergonomik (ve rahat) bir oyun deneyimi için geliştirilmiş dokunsal dokular ve iyileştirilmiş geometri ile elde tanıdık gelse de oldukça farklıdır.

Xbox Series X OYUN KOLUNU Daha yakından incelendiğinde, Microsoft'un uyguladığı ince farklılıkları görmeye başlarsınız. 

Başlangıç ​​olarak, gamepad'in daha önce parlak olan dış yüzeyi, konsolun tasarımıyla yakından eşleşen mat bir yüzeyle değiştirildi. Bu kesinlikle şık görünmekte.

Piyasaya Ne zaman Sürülecek? Önden sipariş verebilir miyiz?


Xbox Series X, 10 Kasım 2020 tarihinde piyasaya sürülecek.  Türkiye'de satışı şimdilik yok,  fakat geç olsa da gelecek.

FİYATI KAÇ TL


Microsoft’un Xbox Series X için belirlediği fiyat 500 dolar. Cihazın Türkiye fiyatı ise 7.499 TL olacağı açıklandı

Lütfen Yorum Yapmadan Önce bir dakikanızı ayırarak Yorum Politikası sayfamızı ziyaret ediniz.
EmoticonEmoticon